Hudební rozhovory

O autorech

Milan Tesař

Od roku 1995 vedoucí hudební redaktor Radia Proglas, hudební publicista, sekretář evropského panelu rozhlasových publicistů World Music Charts Europe. Vedle Proglasu připravuje pravidelně rozhovory s hudebníky také pro ČRo Jazz, portál Brno – město hudby, časopis Harmonie, Kulturní magazín UNI a Katolický týdeník. Spolupracuje či spolupracoval s dalšími médii (Lidové noviny, Česká televize, Folk & country, Crossroads). Publikuje také v polském časopisu Twój Blues. Je autorem knižního rozovoru s houslistou Janem Hrubým Housle tečka Hrubý.

Martin Kyšperský

Od roku 2000 je skladatelem, textařem, zpěvákem a kytaristou kapely Květy. Odehrál  stovky koncertů s mnoha hudebníky, pracoval na nespočtu projetků. Skládá scénickou hudbu také pro filmy, seriály, rozhlasové hry a divadelní představení. Vlastní malé studio Amakvaré a věnuje se v něm aranžovaní a natáčení hudby pro sebe i jiné umělce.  Hudební rozovory pro Radio Proglas natáčí od roku 2010.

Jannis Moras

Jako hráč i posluchač se specializuje na řeckou hudbu, dědictví po předcích. Jinak však oceňuje cokoli, co je dobře, poctivě a upřímně uděláno, ať je to tradiční nebo hiphopová píseň, nejvíce pak fúze - momenty, kdy se díky několika tónům člověk dostane z Paříže třeba do Damašku a naopak. Pomyslný hudební domov však nachází vždy na pomezí těchto dvou světů, kde leží právě Řecko. * Hudební rozhovory na Proglasu natáčí od roku 2020.

Anna Janošková

Pochází z hudební rodiny plné folkloristů a muzikantů, a i proto ji to tímto směrem táhne odmala. V současnosti je členem Cimbálové muziky Šarkan, podílí se i na dalších hudebních počinech spíše alternativního a experimentálního rázu. Hudbu ráda objevuje; když dostala v devíti letech první mp3 přehrávač, dala si to jako svoji životní misi, kterou si i díky Proglasu plní. Má ráda zvuk a ráda si s ním hraje, pro Proglas tvoří i slovesně-hudební pořady. Potkat ji můžete na koncertech českých i zahraničních umělců. Přednost dává progresivní hudbě minulého století nebo české alternativní scéně. S Radiem Proglas spolupracuje od roku 2020 jako redaktorka zpravodajství, poté brněnské kulturní rubriky (pozvánek). Do hudební redakce se zapojila na podzim roku 2021.

Anežka Jakubcová

Na uvádění hudebních rozhovorů se podílela v letech 2017–2022. Píše o sobě: „Hudba a slovo, dohromady či zvlášť, jsou pro mě snad nejsilnějším vyjadřovacím prostředkem, rádio oblíbeným médiem. Poslechnu si ledasco z nespecifikovatelného souboru žánrů, zemí a jmen – od Erika Satieho po americký jižanský rock, od českých více či méně alternativních folkařů po elektroswing, ale i ticho zasněženého rána v horách. Na Proglasu moderuji krom jiného rozhovory s muzikanty a živé koncerty. Ráda kladu otázky, které hosty překvapí.“

Radka Rozkovcová

Jako redaktorka Proglasu působí od roku 2004. Jejím druhým profesním domovem je hudební pedagogika, má zkušenosti s výukou hudební teorie, didaktiky a vedením prožitkových hudebních workshopů pro děti i tvořivé dospělé. Při přípravě pořadů a moderování rozhovorů nejen s muzikanty věnuje velkou pozornost právě výběru hudby, kterou vnímá jako ilustraci a často i přesah slova. 

Mariana Ambrožová

Na Proglasu původně pracovala jako redaktorka zpravodajství. S hudební redakcí spolupracovala v letech 2018–2021. O sobě píše: „Patřím ke zvědavcům, kteří rádi objevují hudební svět. Nejsem hudebnice a neodvážila bych se napsat hudební kritiku. Ale ráda se ptám, jak vznikají písně, skladby a celé projekty. Pohledem z venčí můžu svět hudby přiblížit i lidem, kteří v něm nejsou úplně doma.“

Radek Habáň

Pracoval jako moderátor Radia Proglas od roku 1995 do roku 2022. Jako redaktor mimo jiné natáčel hudební rozhovory či příležitostně připravoval proglasovou hitparádu.

Anežka Wiewiorková

Bývalá moderátorka Radia Proglas, na natáčení hudebních rozhovorů se podílela v letech 2018–20. O sobě říká: „O hudbu se zajímám od malička, hudebních nástrojů a různého šrumce bylo u nás doma vždycky dost, a dělat rozhovory mě opravdu baví. Nejvíc mě potěší swingové nebo bluesové melodie, ale skrze pořady s interprety jiných žánrů jsem se už vypravila na různá místa, do dalších hudebních krajin a světů.“